PictureDomowe sposoby na komary
Domowych naturalnych sposobów na komary istnieje co najmniej kilka. Ale aby zacząć się przed nimi bronić należałoby najpierw poznać "naszego wroga". Wiecie, co zwabia do nas komary? Człowiek generuje cztery silne "afrodyzjaki" dla tych krwiopijców, a są to: kwas mlekowy obecny w naszym pocie, dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu, perfumy o zapachach kwiatowych i owocowych oraz wilgoć wytwarzana przez pot, parowanie, oddychanie. Mało osób wie też, iż komary przyciągają ciemne kolory (w przeciwieństwie do innych insektów które raczej lgną do jaskrawych barw kwiatowych jak żółć, pomarańcz, jasna zieleń).

Jak odstraszyć komary od siebie?

1. Czosnek i cebula - zjedzenie większych ilości powoduje zmianę w zapachu wydzielanego przez skórę potu co skutecznie odstraszy komary (niestety, być może nie tylko je).
2. Witamina B6 - ma podobne działanie jak czosnek i cebula powyżej, warto zadbać o jej obfitość w naszej diecie.
3. Ocet - można nim natrzeć odsłonięte części ciała.
4. Olejki eteryczne - należy je rozcieńczyć z wodą, alkoholem lub z olejem roślinnym np. słonecznikowym czy sojowym (wtedy będzie trwalszy efekt) w proporcji 5-10ml olejku eterycznego (ok. 50-100 kropli) z 100 ml oleju bazowego / alkoholu / wody.

Olejków eterycznych najlepiej  zmieszać ze sobą kilka, wtedy uzyskamy bardziej optymalny efekt gdyż poszczególne olejki nie działają w równym stopniu na wszystkie rodzaje i gatnki komarów (których jest na świecie ok. 3500 odmian).

A oto przykładowe olejki wykazujące działanie antykomarowe:
- olejek z trawy cytrynowej (absolutny hit! odstrasza nawet muchy i meszki)
- olejek z paczuli
- olejek eukaliptusowy (szczególnie z eukaliptusa cytrynowego)
- olejek z mięty pieprzowej (następny hit! również na gryzonie)
- olejek rozmarynowy
- olejek cedrowy
- olejek geranium
- olejek lawendowy (także na gryzonie i pajęczaki)
- olejek bazyliowy
- olejek tymiankowy
- olejek z kopr włoskiego
- olejki z owoców cytrusowych (po zastosowaniu ich bezpośrednio na skórę nie należy jednak przesiadywać na słońcu)
- olejek cynamonowy z liści (nie należy go rozcięczać tylko posmarować jakąś np. chusteczkę lub kawałek tkaniny czystym olejkiem gdyż jest bardzo mocny i nawet odpowiednio rozcieńczony podrażnia skórę, nie używać bezpośrednio na odzież)

Jeżeli chcecie zrobić spray przeciw komarom to wystarczy użyć zamiast oleju, alkoholu do rozcieńczenia olejków eterycznych, jeśli zaś spray dla dzieci to wody.

Pamiętajcie, że w ten sposób stworzone mikstury przeciw komarom nie są wodoodporne ani odporne na parowanie, dlatego trzeba regularnie ponawiać ich aplikację.

Jak odstraszyć komary od naszego otoczenia?

    Jeżeli jest duszno i chcemy przewietrzyć mieszkanie albo robimy grilla w ogródku bądź chcemy zakosztować wieczornego relaksu na balkonie w towarzystwie książki. Co można w takim wypadku zrobić aby nie wylewać na siebie wyżej wspomnianych miksturek?
    Można chociażby powyższe olejki eteryczne rozpylić za pomocą kominków aromaterapeutycznych. Polega to na tym, iż w odrobinie wody podgrzewa się nieustannie pewna ilość olejku (przeważnie 10-15 kropli) roztwór paruje i zapach przedostaje się tym samym do naszego otoczenia. Można też zasadzić w doniczkach pewne rośliny jak np. pomidory, pelargonię, kocimiętkę czy bazylię. Firanki możemy spryskać olejkiem z trawy cytrynowej albo cytrynowym. Olejki możemy też użyć gdy zmywamy podłogę dodając odrobinę do wody.

Po tych wszystkich zabiegach komary powinny skutecznie stracić apetyt na naszą krew ;)



Leave a Reply.